Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Spotkaniem z legionistą zainaugurowane półkolonie w muzeum

Data publikacji: 2014-02-05, Data modyfikacji: 2014-02-05
A A AWydrukDrukuj  
 

Spotkaniem z rzymskim legionistą rozpoczęły się ferie w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych. Placówka przygotowała dla uczestników bogaty, bo różnorodny program spotkań z siedzibie oraz w terenie.

Tak się złożyło, że w muzeum trwa wystawa zatytułowana „Legiony rzymskie”, którą stanowi ekwipunek użyczony przez członków Stowarzyszenia Legion X Gemina Equites, grupy rekonstruującej historię. Stąd pomysł, by w otoczeniu tej ciekawej ekspozycji przeprowadzić tematyczne zajęcia i unaocznić ważny rozdział dziejów antycznych. - Podobnych akcji edukacyjnych stowarzyszenie prowadzi wiele, są to wykłady dla młodzieży, spotkania w szkołach – powiedział prezes organizacji, prowadzący spotkanie z młodzieżą, Krzysztof Mazurkiewicz. – W całym kraju prowadzimy około 200 lekcji w roku, dotyczą one czasów rzymskich oraz starożytności. Osobiście cieszy mnie, że mogę czegoś nauczyć kolskie dzieci, choć już wcześniej indywidualnie odwiedzałem szkoły z naszego terenu.

Młodzi goście placówki byli zachwyceni, gdy dano im do rąk miecze i pozwolono potrzymać tarcze. W otoczeniu żołnierskiego ekwipunku chętnie poznawali zasady walki i etos legionisty. Słuchali historycznych opowieści o męstwie i zwycięstwach. Uczyli się legionowych okrzyków. Zapewne inicjatywy jak ta dają półkolonistom szansę na przyswojenie nowej wiedzy, a może staną się przyczynkiem do odkrycia pasji i dalszych, już samodzielnych studiów i poszukiwań?

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola