Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

„Samorząd w XXV-leciu Wolnej Polski”

Data publikacji: 2014-02-19, Data modyfikacji: 2014-02-19
A A AWydrukDrukuj  
 

W ubiegłym tygodniu w ratuszu miejskim w Kole miała miejsce konferencja „Samorząd w XXV-leciu Wolnej Polski”. Każda rocznica skłania do podsumowań i refleksji, o przemianach w wolnej Polsce mówili znaczący prelegenci, a wśród słuchaczy zasiedli znamienici goście. O osiągnięciach samorządu, niepowodzeniach i wyzwaniach mówi senator RP Ireneusz Niewiarowski. Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, przybliżył współdziałanie w samorządzie terytorialnym oraz zwiększenie partycypacji społecznej w celu poprawy jakości planowania rozwoju wspólnot lokalnych. Spotkanie zamknął dr Jacek Pokładecki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu refleksjami na temat roli samorządu ponadgminnego w systemie zarządzania państwem i rozważaniem, czy w Polsce potrzebny jest samorząd powiatowy.

Dlaczego konferencja odbyła się w naszym mieście? – Gdyż tu zrodziła się inicjatywa jej zorganizowania w związku ze zbliżającymi się rocznicami, mamy 25-lecie odzyskania niepodległości i 25 lat wolności, a w tym ogromną rolę odegrał samorząd, gdyby nie reforma samorządowa zmiany ustrojowe zapewne dłużej by przebiegały, wsparłem lokalny pomysł, zaprosiliśmy znamienitych prelegentów i będziemy dyskutować, liczymy, że spotkań mających na celu podsumowanie tego okresu będzie jak najwięcej – przyznał senator Ireneusz Niewiarowski. – To czas, by powiedzieć, jakie mamy sukcesy, a jakie wyzwania i problemy. Samorząd jest częścią państwa, a naturalny spór między rządem a samorządem będzie skutkował lepszymi rozwiązaniami. Stworzone fundamenty systemu są tak mocne, że ze wszystkimi problemami sobie poradzimy, choć potrzebne są korekty legislacyjne. Trzeba przedyskutować m.in. politykę senioralną, gospodarkę przestrzenną, mieszkalnictwo, zagospodarowanie pomocy europejskiej i wiele innych kwestii. Uważam jednak, że z rozwiązywaniem problemów samorządy radzą sobie całkiem dobrze.

- Samorząd jest cały czas w procesie wrastania w społeczność, uczymy się samorządu i czynimy go coraz lepszym, samorządność nigdy nie jest rzeczą skończoną, dlatego cały proces budowania ustaw samorządowych i dokonywania zmian, począwszy od pierwszej z 1990 r., i późniejszych, są ewolucją samorządności, najważniejsze jest budowanie i utrzymanie zaufania między władzą a mieszkańcami – dowodził kolejny prelegent, Olgierd Dziekoński. - Staramy się robić wszystko, by poziom zaufania obywatelskiego wzrastał, byśmy razem budowali lepsze otoczenie, obywatele lubią czuć, że mogą mieć wpływ na lokalną władzę, wtedy czują się świadomymi mieszkańcami swoich wspólnot. Samorządy reprezentują ponad 2/3 wydatków publicznych, więc są więcej niż ponad połowę odpowiedzialne za sprawy publiczne na poziomie lokalnym i regionalnym, zatem, samorządowość to realny wymiar odpowiedzialności ekonomicznej za sprawy publiczne państwa.

Ostatni mówca, dr Jacek Pokładecki skierował uwagę słuchaczy na sprawy samorządu powiatowego. Spotkanie zakończyła dyskusja.

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola