Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Orszak Trzech Króli w Kole

Data publikacji: 2014-01-07, Data modyfikacji: 2014-01-07
A A AWydrukDrukuj  
 

Z inicjatywy ks. Maksymiliana Skorka 6 stycznia 2014 roku, po raz pierwszy w naszym Królewskim Mieście Kole, przeszedł ulicami Orszak Trzech Króli. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego o godzinie 12.00.

Po zakończeniu Eucharystii w kościele odbyły się jasełka, które wystawili uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 pod kierunkiem nauczycieli. Potem nastąpił przemarsz. Na czele szli Trzej Królowie w osobach: proboszcz parafii pod wezwani Krzyża Świętego – ks. Józef Wronkiewicz (reprezentował Afrykę), burmistrz Mieczysław Drożdżewski (Europa) i dyr. Zespołu Szkół Nr 1 Lech Brzeziński (Azja). W Heroda wcielił się dyr. Szkoły Podstawowej nr 1 – Romuald Adamek. W orszaku uczestniczyli wierni, niektórzy w strojach wówczas obowiązujących. Ci, którzy ich nie mieli, dostawali korony papierowe w kolorze zielonym i czerwonym. Celem przemarszu było poszukiwanie św. Rodziny i Dzieciątka Jezus, aby złożyć hołd i dary nowonarodzonemu synowi Bożemu. Orszak w miejscach wyznaczonych jak - Ratusz, Rondo Sybiraków, market Biedronka, kawiarnia Fantazja i kościół na ul. Blizna zatrzymywał się gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. W czasie przemarszu wierni śpiewali kolędy i pastorałki. Przemarsz uświetnił swym śpiewem zespół Wartaki pod dyrekcją Henryka Perzyńskiego. Tak Orszak dotarł do kościoła Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie odnaleziono św. Rodzinę z Dzieciątkiem Jezus, któremu królowie przekazali niesione dary i złożyli pokłon. Na zakończenie inicjator Orszaku ks. Maksymilian Skorek podziękował osobom zaangażowanym w uroczystość.

Podsumowując przemarsz Orszaku ks. proboszcz Józef Wronkiewicz stwierdził – Mile zaskoczyła nas ogromna liczba wiernych uczestniczących w Orszaku. Wpisujemy na stałe uroczystość Trzech Króli w kalendarz naszych parafialnych uroczystości.

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola