Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Od przedszkola do szkoły - spotkanie z rodzicami w PM 5

Data publikacji: 2014-03-04, Data modyfikacji: 2014-03-04
A A AWydrukDrukuj  
 

W piątek 28 lutego rodzice pięciolatków objętych obowiązkowym wychowaniem przedszkolnym gościli w Przedszkolu nr 5 w Kole. Spotkanie poprowadziła dyrektor placówki pani Agnieszka Kozajda w obecności przedstawiciela Kuratorium Oświaty w Poznaniu, starszego wizytatora pani Jadwigi Kruszyny.

Celem spotkania było:

 • zorientowanie rodziców w roli wychowania przedszkolnego dla osiągniecia dojrzałości szkolnej i przygotowaniu dziecka do szkoły
 • zorientowanie rodziców w kryteriach jakimi powinni kierować się przy wyborze szkoły dla swojego dziecka
 • zapoznanie z najważniejszymi zmianami w ustawie o systemie oświaty

 
Wprowadzane sukcesywnie zmiany w ustawie o systemie oświaty choć znane rodzicom, często budzą niepokój. Przygotowana przez dyrektora PM 5 prezentacja pozwoliła wyjaśnić sens nowelizacji ustawy. Zasadniczym celem zmian jest sukcesywne zwiększanie dostępności wychowania przedszkolnego. Stąd też dążenie do zapewnienia od 1 września 2017 r miejsca w przedszkolach i innych formach wychowania przedszkolnego wszystkim dzieciom w wieku od 3 do 5 lat. Aktualnie jedynie pięciolatki mają zapewnione miejsca w przedszkolach ze względu na obligatoryjne, roczne przygotowanie do podjęcia obowiązku szkolnego. Od 1 września 2015 r. ma to dotyczyć również i dzieci 4-letnich.

 Dyrektor PM 5 poinformowała też rodziców o uchwalonej w czerwcu, a obowiązującej od 1 września 2013 roku tzw. „ustawie przedszkolnej”. Ogranicza ona wysokość opłat pobieranych od rodziców za korzystanie z wychowania przedszkolnego. Reguluje też na poziomie 1 zł za każdą godzinę zajęć wysokość opłaty za czas przekraczający ustalony przez radę gminy czas bezpłatnego nauczania i wychowania.

W swojej prezentacji, pani Agnieszka Kozajda odniosła się ponadto do uchwalonej 30 sierpnia 2013 r. tzw. „ustawy sześciolatkowej”. Rodzicom, którzy jeszcze nie zdecydowali o zapisaniu dziecka 6-letniego do szkoły lub pozostawieniu go na drugi rok w rocznym przygotowaniu przedszkolnym dyrektor PM 5 przypomniała, że:

 • od 1 września 2014 r. obowiązek szkolny obejmie wszystkie dzieci 7-letnie oraz 6-latki urodzone w okresie styczeń-czerwiec 2008 r.
 • od 1 września 2015 r. obowiązek szkolny obejmie dzieci 7-letnie urodzone w okresie lipiec-grudzień 2008 r. oraz wszystkie dzieci 6-letnie z rocznika 2009 r.
 • edukacja przedszkolna obejmuje dzieci w wieku 3-5 lat
 • dzieci 3 i 4 letnie mają prawo do wychowania przedszkolnego
 • dzieci 5 letnie mają obowiązek rocznego wychowania przedszkolnego
 • edukacja szkolna obejmuje dzieci w wieku 6 lat

Inną z omawianych na spotkaniu, była ustawa rekrutacyjna. Zawarte w niej szczegółowe, jednolite i przejrzyste przepisy wprowadzają regulacje, określają kryteria przyjęcia do publicznych przedszkoli i szkół w tym także kryteria dodatkowe ustalone przez gminy.
 
Następnie dyrektor PM 5 pani A. Kozjda omówiła rolę wychowania przedszkolnego w przygotowaniu dziecka do podjęcia nauki w szkole. Przypomniała, że zadania przedszkola w tym zakresie skierowane są na rozwijanie procesów poznawczych i aktywizowanie myślenia dzieci, zainteresowań dziecka, kontaktów z przyrodą, rozwój psychofizyczny oraz wprowadzanie dzieci w życie społeczne. Podkreśliła fakt, iż dobrze przygotowane do szkoły dziecko musi osiągnąć dojrzałość zarówno w sferze fizycznej, umysłowej jak i emocjonalno-społecznej. To nauczyciel w przedszkolu aktywizując dzieci do działania, stosując różne metody, formy pracy i pomoce dydaktyczne organizuje tak zajęcia, aby wszystkie dzieci tę dojrzałość osiągnęły. Realizując program nauczania, przedszkole spełnia warunek pełnego przygotowania dziecka do nauki w szkole, w tym do nauki pisania, czytania, liczenia. Poziom gotowości szkolnej przedszkole diagnozuje, a wyniki diagnozy i informację o gotowości szkolnej przedstawia rodzicom. Na jej podstawie oraz na podstawie własnych obserwacji, mogą oni zorientować się jak dziecko radzi sobie w sytuacjach edukacyjnych, wychowawczych i społecznych organizowanych w przedszkolu i poza nim, a także przewidzieć, jak radzić będzie sobie w szkole.

 Wybierając szkołę dla swojego dziecka, rodzice kierują się bardzo różnymi przesłankami. Aby ułatwić ten wybór, pani Agnieszka Kozajda zaprosiła na spotkanie dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole pana Romualda Adamka oraz dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 w Kole pana Marka Kujawę. Jednak przyczyny obiektywne sprawiły, że obaj panowie nie mogli przybyć i osobiście przekonać rodziców do wyboru konkretnej szkoły. SP 5 w Kole reprezentowała zatem nauczycielka, pani Lidia Cicharska. Przygotowany przez nią materiał promocyjny pozwolił rodzicom zorientować się w warunkach lokalowych ww placówki, ofercie zajęć dodatkowych rozwijających zainteresowania, zapewnionej opieki pielęgniarskiej, pedagogicznej i logopedycznej, możliwościach korzystania z różnych klasopracowni, kompleksu sal gimnastycznych, świetlicy, stołówki, biblioteki z centrum multimedialnym czy też placu zabaw.

Niezdecydowanych, a zainteresowanych wyborem szkoły rodziców, dyrektor przedszkola oraz nauczyciel SP 5 zaprosili do odwiedzenia strony internetowej sp5kolo.edupage.org oraz stron innych szkół, w celu uzyskania szczegółowych informacji. Rodzicom zaproponowano też udział w dniach otwartych szkół, spotkanie się z ich dyrektorami i nauczycielami, a także zwiedzanie szkoły ze swoimi pociechami.

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola