Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Obrazki z przedmieścia – wystawa poplenerowa w MDK w Kole

Data publikacji: 2014-02-18, Data modyfikacji: 2014-02-18
A A AWydrukDrukuj  
 

W galerii Miejskiego Domu Kultury w Kole oglądać można ciekawą wystawę KKF "Fakt" zatytułowaną "Obrazki z przedmieścia", jej wernisaż odbył się w sobotnie popołudnie.        

"W dniu 17 maja 2013 roku w ramach Kolskich Spotkań z Fotografią zorganizowaliśmy plener fotograficzny na kolskich przedmieściach. Pomysłodawcą tematu i autorem wykładu poprzedzającego nasze wyjście w plener był Krzysztof Szymoniak – poeta, fotograf i wykładowca UAM w Poznaniu.   W tekście wprowadzającym do tematyki warsztatów napisał: ..Dzisiaj, gdy na przedmieściach zwłaszcza dużych miast dzieje się wiele różnych spraw (przemysł, polityka, handel, sport, religia, rozrywka, imprezy masowe) zaglądają tam głównie fotoreporterzy prasowi i czasem dokumentaliści lub wysłannicy agencji fotograficznych. W naszym przypadku interesują nas wyłącznie fotografie przedmieść Koła, miasta pod tym względem bardzo interesującego, ale i niemal dziewiczo nietkniętego okiem obiektywu. Koło jest miastem małym, raczej płaskim, raczej – w swej przedziwnej fotogeniczności – pozbawione wyrazistego centrum, czegoś na kształt City. Jest jednak Koło miastem o niezwykłej urodzie, w którym na każdym niemal kroku stare miesza się z nowym i młodym, brzydkie z ładnym (w potocznym znaczeniu tych słów), miejskie z wiejskim, tradycyjne z nowoczesnym. Różne estetyki i siły natury zmagają się tu w nieustającej walce o prawo głosu, w nieustających zapasach sacrum z profanum i postu z karnawałem. A zatem, z fotograficznego i antropologicznego punktu widzenia – temat rzeka, upstrzony w dodatku wizualnymi samograjami, które aż proszą się... o reporterski decydujący moment. ... Interesuje nas bogactwo form i planów tego, co trwa na styku miasta i wsi, interesują nas miejsca, gdzie żywe splata się z martwym, sztuczne z naturalnym i gdzie teraźniejszość współistnieje z przeszłością. Interesuje nas przestrzeń, gdzie kultura splata się z naturą, gdzie industria wrasta w tkankę pejzażu rustykalnego, gdzie sylwetka człowieka pozostaje na dalszym planie, na zawsze wtopiona w krajobraz i napierające zewsząd wytwory jego umysłu i rąk... I jeszcze jedno – zamierzamy powołać się w swoich pracach (na etapie przygotowywania odbitek lub wydruków) do pięknej, „starodawnej“ tradycji, kiedy to powstawały pierwsze, odziane w zgaszoną sepię, odkrywcze obrazy miast i zawsze nieco tajemniczych przedmieść. Na koniec tylko proponuję zapamiętać, że sepiowanie fotografii nie wzięło się z pomysłów i potrzeb estetycznych. Sepia – jedna z technik barwienia (tonowania) odbitek fotograficznych, pierwotnie stosowana była głównie w celu zwiększana ich trwałości. Odbitka tonowana w ten sposób ma charakterystyczne, brązowe zabarwienie. Obecnie, co nikogo nie dziwi, coraz powszechniejsza jest symulacja sepii przy użyciu programów komputerowych.
Ten zwięzły wywód autora projektu naszych warsztatów niech będzie wprowadzeniem do prezentowanej wystawy powarsztatowej do obejrzenia której serdecznie zapraszam Państwa w imieniu autorów i organizatorów. Komisarz wystawy Adam Wilk" (Źródło: fakt.art.pl)

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola