Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

O zwierzętach inaczej, czyli co to jest „suknia, parostki i kwiatek”

Data publikacji: 2014-02-25, Data modyfikacji: 2014-02-25
A A AWydrukDrukuj  
 

Myślistwo kojarzy się wielu osobom z lasem, zwierzyną i polowaniem, bo jakże by inaczej. Nie każdy jednak wie, że mające długa tradycję łowiectwo, to także działania na rzecz zwierząt. Wynika to m.in. z zasad etyki myśliwskiej. W ramach zadań Polskiego Związku Łowieckiego oraz Kół Łowieckich mieści się np. troska o hodowlę i ochronę zwierzyny w ramach odtwarzania populacji, troska o środowisko przyrodnicze a także zachowanie równowagi ekologicznej. Możliwość obcowania z przyrodą dla wielu myśliwych nie sprowadza się zatem tylko do polowania.

 Przedszkolaki z PM 5 miały niecodzienną okazję spotkać się z prezesem Koła Łowieckiego nr 7 „Jeleń” w Kole, panem Pawłem Frątczakiem, spotkanie zainicjował zaś członek stowarzyszenia STRIW „Przystań”, pan Daniel Piotrowski.

W organizowanych przez STIRW w ubiegłym roku działaniach w ramach Eko-Projektu, którego celem było czyszczenie z odpadów doliny rzeki Warty na trasie Uniejów-Koło, pan Daniel uczestniczył m.in. z Kołem Łowieckim „Jeleń”, które wsparło projekt. Koło to, ma również na swoim koncie rozmaite inicjatywy edukacyjne jak choćby organizację wystawy koni przy okazji obchodów Dni Koła.

Tym razem, obaj panowie podjęli się zadania trudniejszego jak się zdaje od wszystkich dotychczas realizowanych. Rozmowa z dziećmi w wieku przedszkolnym to nie lada wyzwanie. Była to rozmowa na temat przyrody, wzbogacona o eksponaty udostępnione przez Koło Łowieckie. Przedszkolaki dowiedziały się od pana Pawła Frątczaka m.in. co to jest zwierzyna płowa, jakie „drobne i grube” zwierzęta oraz niektóre ptaki zamieszkują nasze okoliczne lasy, pola i łąki. Mogły poznać niektóre nazwy i zwroty gwary myśliwskiej, które oprócz pełnionej funkcji informacyjnej są także wyróżnikiem i znakiem rozpoznawczym myśliwych. Przedszkolaki sprawdziły też jaka w dotyku jest „suknia” dzika, czyli jego sierść. Z zainteresowaniem przyglądały się ostro zakończonym „parostkom” będącym porożem rogacza, dotykając lisiej kity dowiedziały się ,że jej końcówka to „kwiatek”. Porównując sierść dzika, lisa, bobra, mogły zauważyć różnice, każda bowiem była innej maści, długości, grubości włosa. Dla przedszkolaków była to odmienna w swoim rodzaju możliwość kontaktu z dziką zwierzyną. Szczególna tym bardziej, że na co dzień w ramach realizowanej Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego Przedszkole nr 5 w Kole wdraża swoich wychowanków są do zachowania ostrożności i unikania bezpośrednich kontaktów z żyjącymi na wolności zwierzętami.

Jak zwykle, tak i tym razem spotkanie wzbogaciło wiedzę dzieci o nowe pojęcia, a kontakt z nowymi osobami stał się dla przedszkolaków próbą ich kompetencji społecznych. Gościom za organizację i udział w spotkaniu podziękowała osobiście dyrektor Przedszkola nr 5 w Kole pani Agnieszka Kozajda.

A tymczasem, jako że wiosna zbliża się wielkimi krokami, zachęcamy rodziców do organizowania wiosennych wypraw do lasu ze swoimi pociechami. Może w sprzyjających okolicznościach uda się „upolować” jakiegoś zwierza uwieczniając jego wizerunek aparatem fotograficznym. Jeśli tak, dzieci będą mogły pochwalić się swoim trofeum w przedszkolu pozostając w zgodzie z zasadami ochrony przyrody, a wycieczka oprócz rekreacji będzie miała także i walor edukacyjny.

 

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola