Belka
Wtorek, 20 Listopada 2018   imieniny: Edyta, Edmund, Anatol
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Na skrzyżowaniu Rawity z Dąbską w Kole znacznie bezpieczniej

Data publikacji: 2013-12-12, Data modyfikacji: 2013-12-13
A A AWydrukDrukuj  
 

Wystarczyło zamontować urządzenie rejestrujące wykroczenie jakim jest przejazd na czerwonym świetle, na skrzyżowaniu ulic Rawity-Witanowskiego z Dąbską w Kole, a w tym newralgicznym punkcie miasta od roku nie było ani jednego wypadku! Taki pomysł na poprawę bezpieczeństwa miała Straż Miejska, i po roku pracy rejestratora przyznać trzeba, że był to strzał w dziesiątkę.

Wielu z nas ma zapewne w pamięci tragiczny w skutkach wypadek autobusu przewożącego dzieci do szkoły, do którego doszło na feralnym skrzyżowaniu. Podobnych, choć nie tak drastycznych zdarzeń było wiele, więc należało znaleźć sposób na zdyscyplinowanie kierowców, zagrażających sobie i innym użytkownikom drogi. Brak wyobraźni u wielu kierowców sprzyja mylnej opinii, że przejazd na czerwonym świetle nie zagraża bezpieczeństwu, tymczasem to poważne wykroczenie, karane mandatem w wysokości 300-500 zł i utratą 6 punktów. Choć znany jest przepis mówiący o konieczności zatrzymania się gdy zgaśnie „zielone”, ani kodeks, ani groźba kary nie były tak skuteczne, jak rejestrator. Porównując statystyki z dwóch ostatnich lat, liczba wykroczeń na tym odcinku drogi zmniejszyła się o połowę, nie było ani jednego wypadku, a żadna z kilku kolizji nie została wywołana tym wykroczeniem.

Strażnicy, analizując rok działania urządzenia przyznali, że udało im się zmobilizować kierowców do przestrzegania przepisów, czyli poprawić bezpieczeństwo we wrażliwym punkcie miasta. Ze względu na wysoką skuteczność tego działania prewencyjnego, można się spodziewać w przyszłości montażu urządzeń w kolejnych, niebezpiecznych, kolskich rejonach. O tym jednak zdecydować muszą analizy policyjnych statystyk zdarzeń drogowych.

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola