Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Minister nauki podpisał list intencyjny ze stanem Nevada ws. innowacyjności

Data publikacji: 2017-10-19, Data modyfikacji: 2017-10-19
A A AWydrukDrukuj  
 
Minister nauki podpisał list intencyjny ze stanem Nevada ws. innowacyjności
List intencyjny ws. koordynacji współpracy z amerykańskim stanem Nevada podpisał w środę w Katowicach minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Ze strony Nevady porozumienie sygnował gubernator stanu Brian Sandoval.

Podpisanie listu było jednym z punktów środowej inauguracji 7. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. Nastąpiło po oficjalnym otwarciu kongresu przez wicepremiera Gowina oraz wystąpieniu gubernatora Sandovala.

Zgodnie z informacją ministerstwa nauki, przekazaną PAP przez organizatorów katowickiego kongresu, list intencyjny dotyczy stworzenia programu, dzięki któremu możliwe będzie rozpoczęcie współpracy firm i instytucji z Polski i Nevady w szeroko rozumianym obszarze innowacyjności. Chodzi m.in. o komercjalizację oferowanych rozwiązań technologicznych oraz wspieranie kooperacyjnych form działalności badawczo-rozwojowej Nevady i Polski.

"Dzięki programowi wyłonione w konkurencyjnej procedurze, zarejestrowane w Polsce, młode firmy technologiczne mogłyby uczestniczyć w programie akceleracyjnym na rynku amerykańskim, przy wykorzystaniu instytucji i związanych z nimi mentorów ze stanu Nevada" - wskazało ministerstwo, akcentując, że list w tej sprawie jest pionierskim przykładem współpracy polskiej administracji z administracją stanową.

"Nevada, z uwagi na doświadczenia w zmianie strategii rozwoju gospodarki w kierunku innowacji, jest jednym ze stanów, z którymi Polska zamierza intensyfikować współpracę. Szczególnie interesujące mogą być dokonania firm z Nevady tworzących systemy autonomiczne dla bezzałogowych pojazdów powietrznych oraz naziemnych, innowacyjne technologie wodne z uwzględnieniem obszaru zarządzania wodą oraz innowacyjne rozwiązania w obszarze konkurencyjnych gier elektronicznych. Planowane są kolejne podobne przedsięwzięcia" - zasygnalizował resort nauki.

W środę inicjator katowickiego kongresu, szef Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tadeusz Donocik wskazywał, że to kolejny krok w zacieśnianiu współpracy Polski i Nevady. Podczas ubiegłorocznej edycji katowickiego kongresu podpisano porozumienie o współpracy i rozwoju przyjaznych stosunków między tym stanem oraz Województwem Śląskim.

Jak akcentował w środę gubernator Sandoval, w ciągu ostatnich lat Nevada osiągnęła znaczny wzrost gospodarczy, m.in. znacznie zmniejszając największe kiedyś w Stanach Zjednoczonych bezrobocie, którego wskaźnik nie przekracza dziś 9 proc. Przypomniał, że od 2011 r. w stanie powstało 230 tys. nowych miejsc pracy, z czego ponad 100 tys. w małych i średnich przedsiębiorstwach.

„Nevada jawi się dziś jako jedno z najbardziej konkurencyjnych środowisk biznesowych na świecie” - zapewnił Sandoval podkreślając, że jego administracja stara się szczególnie ograniczać bariery wzrostu dla MSP.

Gubernator stanu Nevada przebywa w Polsce wraz z drugą misją handlową tego stanu do kraju. W poniedziałek Sandoval spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, z którym rozmawiał m.in. o współpracy pomiędzy przedsiębiorcami oraz wymianie handlowej między Nevadą a Polską.

We wtorkowej rozmowie z PAP Sandoval ocenił z kolei, że Nevada może być atrakcyjnym regionem dla polskich inwestycji m.in. ze względu na niskie podatki i niewielkie, w porównaniu np. z sąsiadującą Kalifornią, koszty życia. Akcentował również dynamiczny rozwój tego stanu, np. pod względem technologii, energii odnawialnej, zaawansowanej produkcji (m.in. fabryka akumulatorów Tesli).

Na katowickim kongresie Sandoval mówił, że prócz rozwoju nowych technologii, jak informatyka, elektronika (w tym systemy autonomiczne), stan stara się rozwijać i unowocześniać branże, które są jego dziedzictwem, m.in. górnictwo, przemysł lotniczy i obronny czy technologie dostawy wody.

Branże te zostały wymienione w ubiegłorocznym porozumieniu o współpracy i rozwoju przyjaznych stosunków między woj. śląskim i Nevadą (współpracę gospodarczą w ramach tego porozumienia wspiera Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach). „Takie partnerstwa biznesowe uczyniliśmy znakiem firmowym naszej administracji” - zapewnił w środę gubernator.

Przypomniał, że w Nevadzie działają już polskie firmy – np. właścicielem kopalni Robinson w tym stanie jest KGHM. „Szukamy nowych partnerów. Jestem pod wrażeniem, jak Polacy ciężko pracują – widzę tu bardzo silne powiązania między nami” - zadeklarował w Katowicach, zapraszając polskich przedsiębiorców do współpracy.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

(PAP) autorzy: Mateusz Babak, Krzysztof Konopka edytor: Anna Mackiewicz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola