Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Konkurs na projekt współczesnego banknotu lokalnego

Data publikacji: 2017-02-01, Data modyfikacji: 2017-02-06
A A AWydrukDrukuj  
 
Konkurs na projekt współczesnego banknotu lokalnego

Koło obchodzi stulecie wyemitowania przez miasto banknotów lokalnych. Dla uczczenia tej rocznicy kolske muzeum zorganizowało wystawę - "Zwiastun Niepodległości - Kolski Bon Miejski - W Stulecie Emisji".

Można było na niej obejrzeć unikalne eksponaty ze zbiorów Pana Rafała Marciniaka. Podczas I Wojny Światowej, z powodu braku drobnych pieniędzy, wiele miast emitowało tzw. pieniądz zastępczy. Tak też uczynił Magistrat Miasta Koła emitując serię banknotów lokalnych o nominale 10, 20 i 40 groszy, zdobionych ryciną królewskiego zamku kolskiego. Właśnie nominał określony w groszach odróżniał kolskie drobne od innych emisji miejskich, które - w zależności od zaboru - określały nominał w kopiejkach lub fenigach. Ta kolska emisja groszowa była znakiem nadziei na nadejście niepodległości, której symbolem były przecież narodowe nominały walutowe. W 1918 r., już w Polsce Niepodległej kolskie bony zostały uznane za jedne z najatrakcyjniejszych wojennych walorów numizmatycznych. W bardzo cenionym przez kolekcjonerów albumie „Pamiątki Wojenne" (Warszawa 1918) o emisji tej napisano: „Magistrat miasta Koła, idąc za ogólnym prądem walki z brakiem drobnych, wypuścił dwie edycje znaków pieniężnych. Pochlebna dbałość miasta o wygląd dokumentów, zaopatrzonych jego pieczęcią, w tym wypadku, służyć może za wzór. Po projekt zwrócono się do jednego z artystów malarzy, który wykonaniem powierzonego obie zadania przysłużył się miastu dając piękną i godną pamiątkę chwili".

Nazwisko projektanta bonów nie jest znane (choć po inicjałach umieszczonych na nich można się domyślać, że był nim E. Trojanowski - twórca związany z fabryką fajansu Czesława Freudenreicha), a i samych bonów kolskiej emisji zachowało się bardzo niewiele. Na rynku numizmatycznym są one wyjątkową rzadkością. Dla uczczenia jubileuszu stulecia kolskich banknotów, SKO ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej wraz z Muzeum Technik Ceramicznych i kolskim oddziałem PKO BP postanowili zorganizować konkurs plastyczny na projekt współczesnego banknotu lokalnego.

Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym na projekt współczesnego „ Kolekcjonerskiego Bonu Miejskiego "

Cele:
poznanie programu edukacji finansowej i historii regionu
poznanie przewodników po świecie finansów
wykorzystanie zabytków, cyfr i symboli związanych ze swoim miastem (regionem)

Zadanie:

Praca musi być wizją ilustracji bonu zastępującego środek płatniczy (promującego SKO oraz regionu zamieszkania).

Uczestnicy:
uczniowie klas 4-6
Termin składania prac do 10 marca 2017 roku

Założenia organizacyjne:
Ocenie nie będą podlegać prace zespołowe.
Prace nadesłane na konkurs przechodzą ma własność Organizatora konkursu - Muzeum w Kole oraz PKOBP w Kole i nie będą odsyłane. Poprzez zgłoszenie pracy na konkurs autorzy prac bezpłatnie przenoszą na Organizatora prawa autorskie zgodnie z art. 50 ustawy z 4 lutego 1994 r. (Dz. U.1994 poz. 83) oraz jednocześnie akceptują warunki regulaminu konkursu, wyrażają zgodę na bezpłatne eksponowanie nadesłanych prac. Informacje na temat uczestników konkursu - zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych, objęte są tajemnicą - wykorzystanie zostaną jedynie w sposób określony w niniejszym regulaminie.
Pracę konkursową z podanymi: imieniem, nazwiskiem, klasą do której uczęszcza uczestnik konkursu; imieniem i nazwiskiem opiekuna; należy przesłać na adres: Muzeum Technik Ceramicznych, ul: Kajki 44, 62-200 Koło
technika dowolna , format A4
Dodatkowe informacje: Grażyna Trocińska - e-mail: skotrojkakolo@wp.pl lub na stronie muzeum http://www.muzeum-kolo.pl
Nagradzamy 3 miejsca
Prace zostaną zaprezentowane w siedzibie PKO Banku Polskiego Oddział I w Kole oraz w kolskim Ratuszu.
Źródło: MTC w Kole

 

Urząd Miejski w Kole, Źródło artykułu: http://archiwum.kolo.pl/pl/aktualnosci/4915/konkurs-na-projekt-wspolczesnego-banknotu-lokalnego, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Kole
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola