Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Kolędy na jazzowo

Data publikacji: 2013-12-16, Data modyfikacji: 2013-12-16
A A AWydrukDrukuj  
 

Tradycyjne kolędy dobrze znane wszystkim, którym święta Bożego Narodzenia są bliskie, można usłyszeć co roku w różnych aranżacjach. Tym razem nasze przedszkolaki mogły posłuchać ich wersji jazzowych w wykonaniu wokalistki Kamili Jaskrowskiej.

Współpracuje ona z zespołami coverowymi, jazzowymi, występuje w duetach jazzowych, jest muzykiem sesyjnym. Współpracuje także z muzykami Filharmonii Łódzkiej. Jako profesjonalny muzyk jest też trenerem emisji głosu i doskonali adeptów sztuki wokalnej. Wielokrotnie wspomagała też swoim głosem wykonawców muzycznych w popularnym programie „Must Be The Music”, gdzie śpiewała partie w chórkach. Pani Kamila odwiedziła nasze przedszkole zaproszona do udziału w koncercie świątecznym przygotowanym dla przedszkolaków przez muzyków Muzycznej Agencji Artystycznej Art Es z Łodzi. Jej miękki, ciepły głos wprowadził małych melomanów w świąteczny nastrój przybliżając nieco ten magiczny moment roku, na który dzieciaki czekają z utęsknieniem. Koncert poprowadził zaprzyjaźniony z Gromadką Misia Uszatka pan Sławomir Bartkiewicz, akompaniując wokalistce na instrumentach klawiszowych i opowiadając o zwyczajach świątecznych w różnych zakątkach świata.

Od pana Sławka przedszkolaki dowiedziały się m.in. jak obchodzi się Boże Narodzenie w katolickim Peru. Była to jednocześnie podróż kulturoznawcza, z której przedszkolaki dowiedziały się co dla tradycji świąt w Polsce i Peru jest wspólne, a co odmienne. Podobieństwa dotyczą przede wszystkim historii Świętej Rodziny, narodzin Jezusa, Trzech Królów, gwiazdy betlejemskiej i szopki, bez której świąt w stolicy Peru Limie nie można sobie wyobrazić. Wszechobecne peruwiańskie aniołki figurki popularne jako świąteczne ozdoby ubrane w tradycyjne peruwiańskie stroje, choć wyglądają nieco egzotycznie to tak samo uosabiają doskonałość, czystości i dobro. Różnią się za to od polskich podawane na peruwiańskim świątecznym stole potrawy, z których najbardziej popularnymi są indyk lub kurczak z musem jabłkowym oraz panneton tj. ciasto z suszonymi owocami popijane gorącą czekoladą. Do kolacji wigilijnej Peruwiańczycy siadają jednak dopiero o północy, kiedy u nas czas na Pasterkę.

A kolędy? Oczywiście i w Peru śpiewa się kolędy, jedne spokojne, nastrojowe inne skoczne zachęcające do tańca, który jest wyrazem radości z narodzin Jezusa, podobnie jak rozświetlające niebo sztuczne ognie czy odgłosy wybuchających petard.

Świąteczne opowieści pana Sławka przeplatane kolędami w wykonaniu pani Kamili Jaskrowskiej przypomniały małym i dużym uczestnikom koncertu o sensie i symbolice Świat Bożego Narodzenia. A świątecznych symboli nie zabrakło w wykonanych w czasie koncertu kolędach. Przedszkolaki wysłuchały polskiej kolędy „Mizerna cicha”, którą wielu wokalistów włącza do repertuaru w czasie świątecznych koncertów a także nagrywa i wydaje na płytach i albumach muzycznych oraz „Tryumfy Króla Niebieskiego”. Razem z panią Kamila Jaskrowska przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem śpiewały kolędy „Przybieżeli do Betlejem„ i „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Nie w popularnej, lecz pięknej jazzowej interpretacji pani Kamila zaśpiewała też znaną wszystkim bożonarodzeniowa piosenkę „Jingle bells”, ujawniając w wykonaniu swoją ogromną wrażliwość i muzyczną wyobraźnię. Nie zabrakło też innego muzycznego symbolu świat Bożego Narodzenia, utworu „White Christmas”, który z pewnością przedszkolaki usłyszą nie raz w czasie świąt przy okazji emitowanych w telewizji programów świątecznych.

Bożonarodzeniowy koncert „Kolędy na jazzowo” był jakby przedsmakiem świąt, na które przedszkolaki cieszą się już teraz, a które w jazzowej aranżacji „smakowały” wybornie za sprawą pani Kamili, głównego gościa tego muzycznego spotkania.

Pozostaje życzyć radosnych i ciepłych Świąt Bożego Narodzenia wszystkim, dla których ważna jest tradycja i kultura, a którzy tak jak przedszkolaki z PM 5 w Kole zgłębiają jej znaczenie przez kontakt z muzyką i słuchanie kolęd.

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola