Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Burmistrz pozyskał 1.590.000 zł dodatkowych środków na oświatę

Data publikacji: 2017-02-03, Data modyfikacji: 2017-02-06
A A AWydrukDrukuj  
 

Burmistrz Miasta Koła informuje mieszkańców, iż z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej uzyskana została kwota 1.590.000,00 zł na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej.

W 2016 r. z tytułu wzrostu zadań szkolnych i pozaszkolnych, w tym nauki języka niemieckiego, na dodatkowe, bezpłatne zajęcia tego języka odbywające się w sześciu miejskich szkołach pozyskano kwotę w wysokości 625.776,00 zł. Przypomnieć należy, że pozyskanie tych środków było możliwe dzięki porozumieniu zawartemu między Burmistrzem Miasta Koła Stanisławem Maciaszkiem a Towarzystwem Społeczno - Kulturalnym Mniejszości Niemieckiej w Zielonej Górze.

Ponieważ znajomość języków obcych ma dzisiaj zasadnicze znaczenie dla każdego człowieka, intencją włodarza naszego miasta jest, by już od dziecka uczyć się języków obcych. Realizacja tej idei przejawia się w pozyskiwaniu środków na stworzenie warunków umożliwiających dzieciom naukę na dodatkowych lekcjach języka niemieckiego w kolskich szkołach - oczywiście - bez obciążania domowych budżetów rodziców.

Ponadto Burmistrz Miasta Koła planuje w 2017 roku stworzyć warunki umożliwiające bezpłatne nauczania języka niemieckiego także w przedszkolach.

Mniejsze obciążenie budżetu Miasta Koła wydatkami na oświatę

Subwencja oświatowa na 2017 rok dla kolskich placówek wynosi 17.882.550 zł. Na wzrost ogólnej kwoty ma wpływ zmiana aktualnego stanu prawnego w zakresie objęcia dzieci w wieku 6 lat i powyżej przedmiotową subwencją. Wcześniej gminy korzystały tylko z dotacji i ciężar pobytu w publicznych placówkach wychowania przedszkolnego tychże dzieci (tj. w wieku 6 lat i powyżej) w ogromnej mierze spoczywał na nich. Obecnie subwencja z tego tytułu została przyznana w kwocie 1.018.431,36 zł. Ażeby unaocznić mieszkańcom, jak olbrzymia dla budżetu Miasta Koła z tego powodu jest korzyść, wyliczona została różnica pomiędzy dotacją a subwencją. Zyskaliśmy 681.225,36 zł. Wobec powyższego o taką kwotę pomniejszone zostaną w bieżącym roku wydatki na oświatę, finansowane dotąd z dochodów gminy.

 

Urząd Miejski w Kole, Źródło artykułu: http://archiwum.kolo.pl/pl/aktualnosci/4924/burmistrz-pozyskal-1.590.000-zl-dodatkowych-srodkow-na-oswiate
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola