Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wspólna inicjatywa kolskiego muzeum i stowarzyszenia Legion X

Data publikacji: 2014-01-29, Data modyfikacji: 2014-01-29
A A AWydrukDrukuj  
 

Jak wyglądała Europa dwa tysiące lat temu przekonali się uczestnicy "Dnia starożytnego Rzymu w Kole", przedsięwzięcia będącego wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Legion X Gemina Equites i Muzeum Technik Ceramicznych. Kto nie wysłuchał ciekawych wykładów w ratuszu, może nadrobić stratę odwiedzając wystawę "Legiony rzymskie" dostępną w siedzibie muzeum do 29 marca.

- Cieszę się, że mamy możliwość pokazania naszych szerokich działań w Polsce w moim rodzinnym mieście – powiedział prezes stowarzyszenia Krzysztof Mazurkiewicz. – Wystawa w MTC prezentuje czasy legionów rzymskich a poszerzona została o cały Dzień Rzymski, którego głównym wydarzeniem jest wykład i sesja popularnonaukowa w ratuszu zorganizowana dla młodzieży z kolskich  szkół podstawowych i gimnazjalnych, w których akurat ta tematyka jest treścią nauczania, więc stwarzamy grunt do tego, co nauczyciele będą przekazywać swym wychowankom. Co dziś młodzi usłyszą i zobaczą, nie będą już musieli czytać w podręcznikach. Jestem pewien, że po naszym spotkaniu młodzież każdą klasówkę z okresu starożytnego Rzymu napisze na piątkę!

Sala sesyjna kolskiego ratusza nie zdołała pomieścić tych, którzy przybyli wysłuchać wykładów członków stowarzyszenia dra Roberta Ostafińskiego-Bodlera, Wojciecha Potockiego oraz Krzysztofa Mazurkiewicza. Można było zadawać pytania. Obecni nie spodziewali się, że będzie miała miejsce także projekcja fragmentu filmu „Imperator”. To polska produkcja w reżyserii Konrada Łęckiego, którego akcja zabiera widzów w czasy panowania cesarza Marka Ottona. Wierne odtworzenie antyku było możliwe m.in. dzięki Legionowi X, czyli grupie rekonstruującej historię, której członkowie przyjęli w produkcji role drugoplanowe, ofiarowując jednocześnie na potrzeby ekranizacji cały dostępny rynsztunek. Jego część można obejrzeć, a nawet dotknąć, w Muzeum Technik Ceramicznych, na ekspozycji wystawianej do ostatniego tygodnia marca. To rzeczy, w których Legion X prowadzi pokazy, niektóre z nich członkowie organizacji własnoręcznie wykonali. Stowarzyszenie jest jedną z nielicznych grup rekonstrukcyjnych z tej części Europy, która jest zapraszana na pokazy do Rzymu ze względu na wierność odtwarzania uzbrojenia. - Wystawa oraz prelekcje miały na celu szeroko rozumianą promocję historii w szerokim kontekście chronologicznym, zaciekawienie młodego pokolenia, rozbudzanie naturalnej ciekawości dawnymi czasami – przyznał dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, dr Krzysztof Witkowski.

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola