Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Też tak śpiewaliśmy…

Data publikacji: 2014-01-10, Data modyfikacji: 2014-01-10
A A AWydrukDrukuj  
 

9 stycznia w sali Domu Pomocy Społecznej w Kole przy ulicy Poniatowskiego na zaproszenie Pani Dyrektor Marioli Frankowskiej – Rabsztyn, gościł po raz trzeci zespół ludowo – folklorystyczny „Grzegorzewianki” z Grzegorzewa, który zaprezentował przybyłym mieszkańcom szereg kolęd i pastorałek oraz innych utworów.

Na występ przybyli zarówno pensjonariusze, którym stan zdrowia pozwalał na swobodne poruszanie się, jak i osoby chore, które personel przywiózł na wózkach. Zaproszony zespół w regionalnych strojach zaprezentował pieśni, które zostały nagradzane gromkimi oklaskami. Zespołowi towarzyszyła kapela w skład której wchodzą muzycy grający m.in. na trąbce, skrzypcach, akordeonie. Miłym akcentem był występ pani Małgorzaty Stężewskiej, która zaprezentowała swój talent grając na akordeonie. Poza tym, że ładnie gała to jeszcze pięknie jako wokalistka śpiewała, za co mieszkańcy Domu nagrodzili ją gromkimi oklaskami.

Grzegorzewianki by osłodzić  gospodarzom codzienne życie przywieźli ze sobą ciasto oraz słodycze. Gospodarze za to  odwdzięczyli się kawą, herbatą. Po przeszło godzinnym koncercie goście jak i gospodarze zasiedli do wspólnego stołu i konsumowali obustronne pokarmy. Pensjonariusze wspominali dawne czasy,  kiedy miniony okres już nie wróci mając łzy w oczach. – Też tak śpiewałam – mówi pani Eugenia – kiedy miałam … dzieścia lat. Teraz jestem wzruszona gdy słyszę te pieśni. Ale cóż zrobić – kontynuuje – nie wróci już czar młodzieńczych lat…, cytuje słowa piosenki. Ale takie jest życie.

– Żyjemy w dobrych relacjach z Grzegorzewiankami – powiedziała Dyrektor DPS Mariola Frankowska – Rabsztyn. Nigdy nam nie odmówili występów za co jesteśmy im bardzo wdzięczni. W przyszłym tygodniu wystąpi u nas męski chór kościelny z klasztoru Fratres (Bracia).

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola