Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Stała tam niegdyś kaplica św. Wawrzyńca

Data publikacji: 2013-12-23, Data modyfikacji: 2014-01-15
A A AWydrukDrukuj  
 

Czy wiecie, że w miejscu, w którym stoi obecnie kościół parafialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej stała niegdyś kaplica św. Wawrzyńca? Jak informuje nas dr. Krzysztof Witkowski, dyrektor kolskiego muzeum, nie wiadomo kiedy dokładnie została pobudowana - stało się to po 1521 roku, lecz przed 1540 rokiem.

W 1540 r. kaplica została włączona do parafii kolskiej. Wizytacja z 1608 r. wspomina m.in., że świątynia była drewniana oraz, że często były w niej odprawiane Msze Św. przez księży mansjonarzy z kolskiej Fary. Już wtedy obok kaplicy był cmentarz. Wizytacja z 1792 r. wspomina, że w kaplicy znajdował się „ołtarz wielki staroświecki, w którym obraz św. Wawrzyńca na drewnie malowany, sukienka miejscami wyzłacana. W górze obraz św. Józefa…”. W świątyni znajdowały się jeszcze dwa ołtarze z obrazami: Matki Bożej oraz św. Franciszka. W kaplicy było wówczas 6 ławek dla wiernych.

Kaplica pobudowana została zapewne w celu zapewnienia posługi duszpasterskiej coraz to liczniejszym mieszkańcom kolskiego przedmieścia oraz okolicznych wsi (Blizna Wieś i Nagórna Wieś).

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola