Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Przygotowania do obchodów 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej trwają…

Data publikacji: 2014-01-14, Data modyfikacji: 2014-01-14
A A AWydrukDrukuj  
 

Tak się złożyło, że ostatnio każdy kolejny rok w Kole przebiegał pod hasłem ważnego jubileuszu. Ubiegły wypełniony był wydarzeniami nawiązującymi do rocznicy wybuchu powstania styczniowego, a wcześniejszy jubileuszu lokacji miasta. W tym roku przypada 75. rocznica wybuchu II wojny światowej, i już wiadomo, że lokalne środowiska przygotowują na tę okoliczność spektakularne wydarzenia.

Jednym z nich będzie zagospodarowanie i budowa pomnika ofiar hitlerowskiego nalotu na dworzec kolejowy w Kole w dniu 2 września 1939 r., jego odsłonięcie na cmentarzu parafialnym planowane jest na 2 września. Warto przypomnieć, że Koło i Krotoszyn mają okruch wspólnej historii, pociąg ewakuacyjny z Krotoszyna na dworcu kolejowym w Kole został ostrzelany przez niemieckiego agresora. Oba miasta oddają cześć ofiarom tych tragicznych wydarzeń, co pozwoliło samorządom, stowarzyszeniom, regionalistom, nawiązać współpracę. By w godny sposób uczcić pamięć poległych, wspólnym staraniem, udało się ogłosić i rozstrzygnąć konkurs na projekt rzeźby upamiętniającej ofiary bombardowania kolskiego dworca kolejowego przez hitlerowców 2 września 1939 r. oraz zagospodarowania mogiły zbiorowej na kolskiej nekropolii, I nagrodę zdobył projekt Aleksandry Zdrodowskiej.

Spektakularnym wydarzeniem będzie także premiera spektaklu pt. „Warthbrücken” z udziałem mieszkańców, opartego na motywach książki Dariusza Matysiaka. Przedstawienie dedykowane będzie pamięci wszystkich mieszkańców Koła, którzy zginęli podczas II wojny światowej, także Czesława Konrada Freudenreicha, ostatniego przedwojennego właściciela Fabryki Fajansu i Majoliki. Akcja sztuki osadzona zostanie w okresie od wiosny 1939 r. do grudnia 1941 r., znajdą się w niej odniesienia do wejścia wojsk niemieckich do Koła, bombardowania dworca, prześladowania ludności, eksterminacji społeczności żydowskiej miasta. W październiku 2013 r. odbył się casting do ról, prowadził go sam pomysłodawca, autor scenariusza, reżyser Dariusz Matysiak. Osobiście wręczył aktorom dyplomy uczestnictwa w przedsięwzięciu, teksty do nauki i terminarz prób w Miejskim Domu Kultury. Nie krył zadowolenia, że udało się obsadzić zaplanowane role i dodatkowo trzeba było rozbudować sztukę, by inni chętni uczestnicy przesłuchań mogli w niej wystąpić. Pierwsza próba już 21 lutego o godz. 17.30.

O przygotowaniach do spektaklu pisaliśmy już kilkakrotnie, chcemy bowiem, byście czekali na dzień jego premiery. Dlatego uznaliśmy, że należy zaprezentować czołowe postaci sztuki. W głównej roli żeńskiej wystąpi Joanna Klimczak z LO w Kole, która sceniczne talenty pokazała już jako pułkownik Taczanowski w realizacji pamiętnej „Febry”. Udziałem w nowym przedstawieniu jest mocno podekscytowana, z przyjemnością wcieli się w postać Elżbiety. Rola Jakuba przypadła dwóm młodym mężczyznom – Jakubowi Skrzypczakowi oraz uczącemu się w LO Jakubowi Mierzejewskiemu. Taka była decyzja reżysera, ze względu na ważność tej postaci. Bohater ten będzie się starał o względy Elżbiety, przybędzie z Berlina do małego miasteczka, w którym będzie się czuł obco, a wrażenie to pogłębiać będzie jego trudna do zrozumienia wymowa. Obaj aktorzy najbardziej boją się opanowania umiejętności wypowiadania się w zniekształconym języku polskim oraz niemieckich kwestii. Z kolei w osobę Rudiego wcieli się kolejny reprezentant LO, Wiktor Szymański. Zagra postać tragiczną, syna Niemki i Polaka, który nie wie, po której stronie konfliktu się opowiedzieć.

Zaciekawieni? Będziemy się przyglądać postępom prac, przygotujemy dla was relację z prób.

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola