Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Przegląd Przedstawień Jasełkowych

Data publikacji: 2013-12-06, Data modyfikacji: 2013-12-06
A A AWydrukDrukuj  
 

Już po raz trzeci w Miejskim Domu Kultury, z inicjatywy Urzędu Miejskiego w Kole, odbył się Przegląd Przedstawień Jasełkowych w kategorii przedszkoli. Wszystkie występy były widowiskowe i wzruszające, komisja oceniająca po długich namysłach przyznała zwycięstwo młodym wykonawcom z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Kole.

Zgodnie z tradycją, w okołoświątecznym okresie wystawiane są jasełka, czyli widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, których nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Za ich twórcę uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku w Greccio. Mówią o historii narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Dziś niewielu zna ich pochodzenie i przypisuje je rodzimej kulturze, tak bardzo utożsamiane są z naszą chrześcijańską obyczajowością.

Kilkulatki sumienie przygotowały się do zadania i wiernie wczuły w role. Dzieci z przedszkoli nr 1, 3, 5, 6 i Tęczowego Przedszkola wystawiły tradycyjne jasełka, takie bowiem najbardziej przemawiają do ich wieku. Poziom prezentacji w roku na rok jest coraz wyższy i panie zasiadające w komisji oceniającej miały problem z wyłonieniem zwycięzcy, tak bardzo szopki przypadły im do gustu. Za najlepsze uznano przedstawienie dzieci z Przedszkola nr 5, a wszyscy uczestnicy dodatkowo obradowani zostali upominkami.

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola