Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Przedszkolaki pomagają potrzebującym

Data publikacji: 2014-01-20, Data modyfikacji: 2014-01-21
A A AWydrukDrukuj  
 

W sytuacjach kryzysowych często potrafimy mobilizować się do niesienia pomocy innym. Pomagamy okazjonalnie, lecz nie tylko. Jedni czynią to z głęboko ugruntowanego nakazu wewnętrznego, inni kierują się potrzebą chwili. Zwykle chętnie włączamy się też do działań dobroczynnych, jeśli ktoś takie zainicjuje i swoim przykładem przekona nas, że warto.

W okresie grudnia i stycznia Przedszkole Miejskie nr 5 w Kole dzięki zaangażowaniu nauczycieli uczestniczyło z powodzeniem w kilku akcjach charytatywnych. Wszak przedszkole, jako placówka wychowawczo- edukacyjna ma za zadanie kształtować m.in umiejętności społeczne. Uwzględniając treści ujęte w podstawie programowej, przedszkole wyrabia w swoich wychowankach przekonanie, że: nie należy chwalić się bogactwem i nie należy dokuczać dzieciom, które wychowują się w trudniejszych warunkach, a także, że nie należy wyszydzać i szykanować innych, wszyscy ludzie mają równe prawa.

Nauczyciele PM 5 orientują się w potrzebach środowiska lokalnego nawiązując kontakty z osobami i instytucjami na terenie naszego miasta, ale także i poza nim. Na przełomie roku nauczycielki p. Elżbieta Szacowna i p. Wiesława Garus zainicjowały akcję charytatywną we współpracy z Parafią Rzymsko – Katolicką Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole, przy którym działa Parafialne Koło Charytatywne. Jego opiekunem jest Ks. Józef Wronkiewicz. Nauczycielki przy wsparciu ks. Maksymiliana, aktywnie działającego na rzecz ww. koła podjęły działania dobroczynne pod hasłem „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”. Na terenie PM 5 Pani E. Szacowna i W. Garus zorganizowały dobrowolna zbiórkę artykułów spożywczych, zabawek, materiałów piśmienniczych, słodyczy. Artykuły zebrane dzięki hojności darczyńców, w rolę których wcieliły się przedszkolaki wspierane przez rodziców i pozostałych nauczycieli, przekazane zostały za pośrednictwem parafii dzieciom z rodzin o szczególnych potrzebach życiowych. W naszym środowisku wciąż bowiem spotykamy dzieci, które doświadczają biedy, a których rodzice nierzadko wstydzą się prosić o pomoc. Tym bardziej doceniliśmy hojność tych, którzy dzielili się z innymi w odruchu serca.

Inną wartą odnotowania inicjatywą była zorganizowana przez nauczycielkę PM 5 panią Izabelę Sochacką zbiórka książek i czasopism na rzecz Rodzinnego Domu Dziecka PROM (Stowarzyszenie PROM) w Koninie mającego swoją siedzibę przy ulicy Wodnej. Rodzinny Dom Dziecka, o którym mowa, został utworzony w sierpniu 2006 roku, a jego dyrektorem jest pani Mariola Jach. Liczba wychowanków Rodzinnego Domu Dziecka nie jest stała, zazwyczaj przebywa w niej 8 dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Placówka ta nie jest finansowana tak, jak państwowe Domy Dziecka. Stąd też wszelkie inicjatywy charytatywne podejmowane na rzecz wychowanków mają duże znaczenie, pomagają bowiem zaspokoić różnorakie ich potrzeby. We współpracę z ww. placówką, pani Izabela Sochacka zaangażowała się pod wpływem znajomych, którzy zwyczajnie lubią pomagać i wspierają podobne przedsięwzięcia. Kiedy z jej pomocą przedszkolaki z PM 5 wraz z rodzicami i nauczycielami poszczególnych grup zbierały książki i czasopisma na rzecz Rodzinnego Domu Dziecka, podobne działania przeprowadziła firma WOOD-MIZER. Reprezentowali ją panowie Andrzej Wakuła i Andrzej Dobrzycki, z pomocą których także i te zebrane w PM 5 książki trafiły do Rodzinnego Domu Dziecka w Koninie. Warto dodać, że na terenie przedszkola akcja zbiórki książek będzie miała swoją kontynuację przy okazji Dnia Dziecka.

PM 5 w Kole uczestniczyło także w 22. już Finale WOŚP. Wspomniane wcześniej nauczycielki panie Wiesława Garus i Elżbieta Szacowna, działają od wielu lat jako wolontariuszki kwestując na rzecz WOŚP na terenie miasta. Sprawowały też pieczę nad zbiórką środków na zakup „Specjalistycznego sprzętu medycznego dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów” na terenie Przedszkola nr 5 w roku bieżącym. Akcja z udziałem przedszkolaków prowadzona była w dniu 10 stycznia 2014. Nauczycielki dzięki zaangażowaniu dzieci i rodziców zasiliły konto WOŚP kwotą 844, 55 zł. Suma ta została przekazana do Kolskiego Sztabu WOŚP 12 stycznia.

Jak widać, wystarczy chcieć by pomóc tym, dla których los z różnych przyczyn nie okazał się zbyt łaskawy. Wychowując, uczmy przy okazji poczucia odpowiedzialności, życzliwości, empatii w stosunku do drugiego człowieka i innych żywych istot tak, jak czyniły to zaangażowane w działania wymienione wyżej osoby. Wszystkim, którzy pomagali, a przede wszystkim darczyńcom, dzieciom, rodzicom i nauczycielom, którzy wsparli wymienione wyżej działania, składamy serdeczne podziękowania w imieniu PM 5 i organizatorek ww. akcji.

Człowiek... jest wielki nie przez to kim jest, ale przez to, co czyni. Warto więc pomagać.

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola