Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Oto plakat do "Warthbrucken"

Data publikacji: 2014-01-14, Data modyfikacji: 2014-01-15
A A AWydrukDrukuj  
 

W pewnym kontraście do treści pozostaje plakat do spektaklu "Warthbrucken", jaki jest pieczołowicie przygotowywany, by premierą 2 września 2014 r. uczcić 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jego wymowa jest tym silniejsza, że w „bajkowy” sposób zaprasza do obejrzenia spektaklu osadzonego w realistycznym, brutalnym czasie wojny. Plakat wyłoniono w drodze konkursu.

Ale od początku. Dawne kolskie tradycje występów scenicznych „kolan dla kolan” zostaną przywrócone dzięki panu Dariuszowi Matysiakowi, który opracował spektakl "Warthbrucken", przeprowadził casting do ról i obsadził w nim mieszkańców naszego miasta. Przed laty czynił podobnie Czesław Freudenreich, który teraz będzie duchowym patronem przedsięwzięcia. Akcja sztuki osadzona zostanie w okresie od wiosny 1939 r. do grudnia 1941 r. W spektaklu będą odniesienia do wejścia wojsk niemieckich do Koła, bombardowania dworca, prześladowania ludności, eksterminacji społeczności żydowskiej miasta.

W drodze konkursu wyłoniony został plakat do tego przedstawienia. Spodziewać by się można, że ilustracją do sztuki będą realistyczne czy wręcz naturalistyczne obrazy wojennej tragedii. Tymczasem zwyciężyła kolorowa praca Michała Tadeusza Golańskiego (polskiego grafika od lat mieszkającego we Włoszech). Skąd taka decyzja? – To obraz odbiegający od wszystkich innych, stojący w pewnym kontraście do treści książki, jest bajkowy, oniryczny – wyjaśnił pan Matysiak. - Ten kontrast wydał mi się ciekawy, niebanalny, jak niebanalne jest nasze przedstawienie.

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola