Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Marsz w 95. rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Data publikacji: 2014-01-06, Data modyfikacji: 2014-01-07
A A AWydrukDrukuj  
 

W ostatnią grudniową niedzielę 2013 roku w Kole, w 95. rocznicę Powstania Wielkopolskiego przeszedł marsz kolskich patriotów. Na zbiórce koło Szkoły Nr 1 zebrali się uczestnicy marszu w ilości ponad 200 osób. Po drodze dołączali inni, wszystkich maszerujących było około 250.

Połowa uczestników marszu niosła flagi w biało – czerwonym kolorze oraz flagi powstańcze. W czasie przemarszu skandowano hasła m.in. „Cześć i chwała bohaterom”, „Powstańcy dzięki za wolność”. Po dojściu przed Ratusz do zebranych przemówił przedstawiciel Wielkopolskich Patriotów Patryk Tomczyk, który powiedział m.in. – Nie wolno nam zapominać o tych co za nas oddali swe życie. Postaramy się aby następne pokolenia nie zapomniały o tych bohaterach. Polska musi być wolna i niepodległa. Po tych słowach przybyli odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego i przeszli pod pomnik znajdujący się obok Zalewu rzeki Warty i tam poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Marsz zorganizował „Kongres Nowej Prawicy”, „FC  KOŁO”,  „Pozytywna Wielkopolska”.

Kolski Marsz wsparli koledzy z Konina, którzy nadawali ton manifestacji. Kwiaty pod pomnikiem składali oprócz organizatorów delegacje z Prawa i Solidarności, Solidarnej Polski, Klubu „Gazety Polskiej”, burmistrz Mieczysław Drożdżewski i przewodnicząca Rady Miejskiej Urszula Pękacz, oraz Wielkopolscy patrioci. Marsz pilotowali kolscy policjanci. Przebiegał on w spokojnej atmosferze i pełnej zadumy nad minionym czasem.

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola