Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Legiony rzymskie w kolskim muzeum

Data publikacji: 2014-01-28, Data modyfikacji: 2014-01-28
A A AWydrukDrukuj  
 

W Muzeum Technik Ceramicznych w Kole oglądać można wystawę "Legiony rzymskie", która została przygotowana dzięki współpracy placówki ze Stowarzyszeniem Legion X Gemina Equites. Będzie dostępna do 29 marca. Wernisaż ekspozycji poprzedziły wykłady w ramach "Dnia starożytnego Rzymu w Kole" przeprowadzonego w sali sesyjnej ratusza.

- Wystawa oraz prelekcje miały na celu szeroko rozumianą promocję historii w szerokim kontekście chronologicznym, zaciekawienie młodego pokolenia, rozbudzanie naturalnej ciekawości dawnymi czasami – przyznał dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, dr Krzysztof Witkowski. – Zachęcam do obejrzenia tej ciekawej ekspozycji, na którą składa się nie tylko rekonstrukcja obozu rzymskiego i pokazanie uzbrojenia legionisty. Ukazuje ona także rodzinę, przedmioty codziennego użytku. Jest ona unaocznieniem naszych wyobrażeń o starożytnym Rzymie – dodał dyrektor. Wernisaż wystawy fachowo poprowadził syn prezesa stowarzyszenia Krzysztofa Mazurkiewicza, także Krzysztof Mazurkiewicz. Zadziwił obecnych wszechstronną wiedzą z tego okresu. Ale nie ma się czemu dziwić, to młody wiekiem, ale bardzo doświadczony legionista.

Co dalej? Po tak efektywnie rozpoczętej inicjatywie, żal byłoby jeszcze „czegoś” nie zorganizować dla naszych mieszkańców. Dyrektor i prezes rozważają kilka możliwości, może będzie to projekcja filmów tematycznych, a może kolejna wystawa, dotycząca na przykład pretorianów?

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola