Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Konferencja poświęcona osobom z uszkodzonym słuchem

Data publikacji: 2014-01-17, Data modyfikacji: 2014-01-17
A A AWydrukDrukuj  
 

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kole przy współudziale starostwa powiatowego była organizatorem kolejnej konferencji, tym razem w temacie „Dziecko - uczeń z wadą słuchu”. Jej celem było przybliżenie obrazu dziecka niesłyszącego, jego potrzeb, ograniczeń, szans rozwoju, możliwości kształcenia, a w przyszłości pełnego udziału w życiu społecznym.

Spotkanie było jednym z cyklu konferencji, zapoczątkowanych w ubiegłym roku. Poprzednia dotyczyła wad wzroku, a już planowana obejmie wspomaganie dzieci z autyzmem. – Zaprosiliśmy przedstawicieli ośrodków szkolno-wychowawczych dla dzieci niesłyszących z Kalisza oraz Poznania. Uczestnicy wysłuchają wykładu lekarza laryngologa, by dowiedzieć się o przyczynach wad słuchu, możliwości leczenia dzieci dotkniętych tą przypadłością. W powiecie kolskim jest kilkanaścioro dzieci ze stwierdzonym ubytkiem słuchu, wraz z rodzicami objęte są pomocą ośrodka – powiedziała Halina Nuszkiewicz, organizatorka, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kole mieszczącej się w budynku bursy szkolnej przy ul. Kolejowej, która zapoznała obecnych z możliwościami pomocy psychologiczno - pedagogicznej dla dzieci słabosłyszących i niesłyszących.

Słuch jest bardzo ważnym zmysłem, zapewnia orientację w otoczeniu, a dla małego dziecka jedną z dróg poznawania świata i warunkiem naturalnego przyswajania mowy. O medycznych aspektach diagnozy i leczenia dziecka dotkniętego tą dysfunkcją mówiła lek. med. Danuta Zarębska - Zapałowska, specjalista laryngolog, pediatra. - Bardzo ważne jest, by jak najwcześniej rozpoznać, że dziecko nie słyszy, wczesne protezowanie powinno nastąpić do 6 miesiąca życia dziecka, wtedy ma szansę, by prawidłowo osiągnąć naukę słyszenia i mówienia – przekonywała prelegentka. - Rodzice powinni obserwować noworodki, czy reagują na bodźce dźwiękowe, klaskać i patrzeć, czy kierują główkę w odpowiednim kierunku. Dziś jest dobrze rozwinięta diagnostyka dziecka małego, oddziały noworodkowe prowadzą przesiewowe badanie słuchu, które pozwala odpowiednio wcześnie skierować do poradni specjalistycznych.

Słuchacze mieli możliwość poznać zasoby kolskiej Biblioteki Pedagogicznej w temacie dzieci niesłyszących, bibliografię przygotowała kierownik filii Agnieszka Malińska. Gościnnie przemawiali reprezentanci Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu oraz SOS-W nr 2 w Kaliszu przybliżając wspomaganie i kształcenie w tych placówkach. W szeregu innych aspektów spotkania, znalazło się także wystąpienie Stefani Skąpskiej, prezesa Kolskiego Stowarzyszenia Osób Głuchoniemych w Kole, od 12 lat mającego swą siedzibę przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej na ul. Blizna, a zrzeszającego osoby potrafiące porozumiewać się w języku migowym. Pani prezes, matka osoby niedosłyszącej, opowiadała o leczeniu i edukacji córki, przyznając, że wczesne zdiagnozowanie rzutuje na cały rozwój i życie człowieka dotkniętego tą dysfunkcją. Podkreśliła, że dzięki Fundacji Owsiaka szpitale posiadają aparaty do przesiewowych badań słuchu u noworodków, pozwalające wcześnie rozpocząć leczenie.

Wiele osób zechciało poszerzyć swą wiedzę w temacie wad słuchu, metod leczenia, instytucji i ośrodków niosących pomoc, więc organizatorzy nie mają wątpliwości, że tematyka kolejnych spotkań omawiających inne schorzenia też znajdzie odbiorców.

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola