Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Kolskie świątynie, których nie ma

Data publikacji: 2014-02-26, Data modyfikacji: 2014-02-26
A A AWydrukDrukuj  
 

Trzy kolskie świątynie, których już nie ma, były tematem ciekawej prelekcji, jaką w siedzibie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole w ostatni piątek wygłosił doktor Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych. Historyczny wywód dotyczył Kościoła św. Ducha, Kaplicy św. Wawrzyńca oraz kolskiej synagogi.

O tych obiektach sakralnych wszyscy słyszeliśmy, żałujemy, że nie przetrwały do naszych czasów, a wiedza, jaką o nich mamy, wydaje nam się mało wystarczająca. Niestety, okazuje się, że nawet znawcy tematu posiadają szczątkowe informacje, zaczerpnięte z materiałów archiwalnych, źródłowych, znajdujących się w Archiwum  Państwowym w Poznaniu czy Diecezjalnym we Włocławku. Najwięcej danych zawierają opisy wizytacji kościelnych, szczegółowo przedstawiające m.in. ich stan, wymiary, materiał, wskazujące usterki do usunięcia. - Tak naprawdę nie do końca wiemy, jak wyglądały te trzy obiekty, na pewno były skromne i drewniane – przyznał doktor Witkowski. - Kaplica św. Wawrzyńca przed jej rozebraniem była obiektem murowanym, XIX-wieczna synagoga również, ale jej wcześniejszego wyglądu nie znamy.

Prelegent postawił sobie ambitne zadanie przybliżenia wizerunku tych świątyń, jak zauważył, nietrudno jest pisać historię obiektów istniejących, a wyzwaniem jest wyobrażenie sobie tego, co nie zachowało się w żadnej, nawet szczątkowej formie do naszych czasów. Obecni na spotkaniu dowiedzieli się także, że w Kole były w przeszłości świątynie, które stały na miejscu obecnych, jak choćby pierwotny Kościół OO. Bernardynów, którego już nie ma, a który jest wtopiony w mury obecnego.

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola