Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Kolscy aktorzy już po pierwszej próbie

Data publikacji: 2014-02-25, Data modyfikacji: 2014-02-25
A A AWydrukDrukuj  
 

Akcję rozpocznie wizja Koła, w którym żyją zakochani młodzi ludzie, jest ich troje, Elżbieta, Jakub i Rudi, a w ich świat wkracza wojna… Aktorzy grający w spektaklu wg książki Dariusza Matysiaka „Warthbrücken” właśnie odbyli pierwsza próbę. Zdaniem pomysłodawcy przedsięwzięcia, najważniejszą, na której mieli nie tylko postawić pierwsze kroki na scenie, ale przede wszystkim poznać bohaterów i ich losy oraz utwierdzić się w przekonaniu, że biorą udział w niezwykłym wydarzeniu.

Przypomnijmy, że trwają prace nad powstaniem spektaklu, który zostanie wystawiony we wrześniu 2014 r., by w ten niezwykły sposób uczcić 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej – przypomnieć „tamte” wydarzenia i oddać cześć poległym. Niezwyczajność przedstawienia wynika z faktu, że obsadę będą stanowić amatorzy, mieszkańcy Koła i okolic. Będzie to nawiązanie do tradycji z okresu międzywojennego, kiedy w nieistniejącym już teatrze na Nowym Rynku wystawiano szereg tego typu przedstawień, stąd także pomysł na oddanie ról w sztuce mieszkańcom naszego miasta. Inicjatorem, autorem książki i scenariusza jest pan Dariusz Matysiak. Osobiście przeprowadził casting do ról, wybrał aktorów i przydzielił im kwestie. Od tego czasu minęło kilka miesięcy, w ostatni piątek wszyscy spotkali się na pierwszej próbie. - Sztuka była napisana już jesienią, jednak ja cały czas ją szlifuję, żeby na scenie był jak najmocniejszy wydźwięk, pojawiły się zmiany w scenopisie ale takie, które nie wymagają korekty w kwestiach mówionych – przyznał pan Matysiak. - Ostatnie trzy miesiące poświęciłem na znalezienie takich fragmentów muzyki, które będą współgrały z treścią, i przekażą widzom emocje. Trwało także uporczywe poszukiwanie sponsorów, apeluję do kolskich firm, które chciałyby znaleźć się w naszych materiałach promocyjnych, zapraszam do współpracy.

Pierwszą próbę reżyser nazwał najważniejszą, nie tylko dlatego, że oczekiwał od adeptów opanowania tekstów, niekiedy bardzo długich. – Przybliżę zespołowi bohaterów i ich losy, ale głównie ideę spektaklu, aktorzy, którzy dotąd ślepo zawierzyli mojej wizji, dziś powinni przekonać się, o co tak naprawdę chodzi w „Warthbrücken”, być świadomymi celu, zrozumieć, jak ważny spoczywa na nich obowiązek - wyjaśnił.

Aby natchnąć młodych ludzi duchem tamtej epoki i chęcią zaangażowania się w role bez granic, pan Dariusz zaprosił na spotkanie gościa specjalnego, panią Irenę Korzeniowską, będącą pierwowzorem jednej z postaci, ale przede wszystkim świadkiem tamtych zdarzeń.

Próby mają charakter otwarty, zaproszony jest każdy, kto chciałby zobaczyć, jak aktorzy przygotowują się do spektaklu, kolejna odbędzie się 21 marca o godz. 17.30, przypomnimy o jej terminie na facebook/MojeMiastoKolo.

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola