Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Kolejna monografia na kolskim rynku wydawniczym

Data publikacji: 2013-12-23, Data modyfikacji: 2014-01-15
A A AWydrukDrukuj  
 

Gratka dla zainteresowanych pogłębianiem wiedzy o przeszłości naszego miasta – właśnie ukazała się najnowsza publikacja dra Krzysztofa Witkowskiego „Dzieje kościoła i szpitala św. Ducha w Kole”.

- Jak do tej pory brak w historiografii całościowego i szczegółowego opracowania dziejów kolskiego kościoła i szpitala św. Ducha – przyznał autor Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych. Choć pisali o tej instytucji Michał Rawita-Witanowski oraz Józef Stanisław Mujta, publikacje te nie wykorzystują całej dostępnej bazy źródłowej, jak np. staropolskich akt miejskich Koła znajdujących się w poznańskim Archiwum Państwowym. Ale są przyczynkiem do dokładniejszych badań i analiz.

Recenzujący monografię prof. zw. dr. hab. Józef Dobosz tak ocenia publikację: Pracę dr. Krzysztofa Witkowskiego uważam za bardzo udaną próbę monograficznego opracowania dziejów regionalnych, tak dzisiaj potrzebnych dla lepszego zrozumienia naszych korzeni, budowania tożsamości i pamięci zbiorowej w dobie globalizacji. Książka jest dobrze skonstruowana, oparta na przejrzystej koncepcji, przygotowana zgodnie z najlepszymi regułami warsztatu historyka (z wykorzystaniem bogatej, głównie archiwalnej podstawy źródłowej oraz literatury) i w pełni zasługuje na ogłoszenie jej drukiem.

Praca ułożona jest chronologicznie i przedstawia dzieje kościoła od średniowiecza po rok 1846, kiedy ostatecznie został rozebrany i zniknął z krajobrazu nadwarciańskiego grodu. Publikacja stawia sobie za cel całościowe ukazanie dziejów placówki, czyli duszpasterstwo, podstawy materialne jej utrzymania, sposób zarządzania i funkcjonowania w przestrzeni miejskiej. Monografia jest do nabycia w kolskim muzeum za 15 zł.

Doktor Witkowski ma dalsze ambitne plany prowadzenia badań dziejów miasta i upowszechniania tej wiedzy w społeczeństwie lokalnym, niebawem ukaże się opracowanie dotyczące klasztoru OO. Bernardynów.

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola