Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Ferie w muzeum

Data publikacji: 2014-02-10, Data modyfikacji: 2014-02-10
A A AWydrukDrukuj  
 

W dniach od 3 do 6 lutego w Muzeum Technik Ceramicznych odbyła się kolejna, piąta już edycja półkolonii zimowych „Ferie w Muzeum”. Jak zawsze, uczestnicy mogli liczyć na różne atrakcje.

W pierwszym dniu zajęć, po zapoznaniu się z kolegami i koleżankami z grupy oraz budynkiem muzeum, dzieci spotkały się z prezesem stowarzyszenia Legion X Gemina Equites, Krzysztofem Mazurkiewiczem. Spotkanie miało związek z aktualną wystawą czasową pt. „Legiony rzymskie”. Gość zaprezentował młodym pasjonatom historii etapy podbojów dokonywanych przez imperium rzymskie, organizację legionów, opowiedział o najsłynniejszych bitwach stoczonych przez Rzymian. Następnie każdy z uczestników półkolonii mógł przez moment poczuć się obrońcą imperium, bowiem podczas omawiania poszczególnych elementów uzbrojenia i wyposażenia dzieci przymierzały hełmy, zbroje, mogły wraz z kolegami uformować „żółwia” czy potrenować szermierkę drewnianym mieczem.

Na drugi dzień zajęć organizatorzy zaplanowali spacer szlakiem kolskich zabytków połączony z plenerem fotograficznym. Młodzi fotograficy uczyli się dostrzegać szczegóły zabytkowych budowli, na które wcześniej nie zwracali zazwyczaj uwagi. Każdy z uczestników pleneru otrzymał pamiątkowy dyplom. Po powrocie do muzeum dzieci uczyły się grać w popularną grę „Carcassonne”, która polega na budowie średniowiecznej krainy z zamkami, miastami, klasztorami i drogami.  

W trzecim dniu uczestnicy półkolonii wzięli udział w wycieczce do Kutna. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie mieszczącego się w klasycystycznym ratuszu Muzeum Regionalnego. Dyrektor placówki, Grzegorz Skrzynecki, oprowadził grupę po ekspozycji, obejmującej pradzieje i historię miasta oraz wystawę rzeźby ludowej. Następnie dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej „Hej kto Polak na bagnety”, poświęconej bitwie nad Bzurą stoczonej w trakcie wojny obronnej 1939 r. w dniach 9-18(22) września. Podczas prezentacji prelegent porównał stan obu walczących armii i zaprezentował ich uzbrojenie oraz sylwetki dowódców. Następnie grupa udała się do zabytkowego zespołu pałacowego, gdzie w klasycystycznym mauzoleum mieści się Muzeum Bitwy nad Bzurą, będące oddziałem Muzeum Regionalnego. Zgromadzono tam autentyczną broń, mundury i wyposażenie żołnierzy Wojska Polskiego z okresu wojny 1939 r. Wycieczkę zakończono spacerem po zabytkowym parku.

Ostatni dzień zajęć poświęcono ceramice. Dzieci wysłuchały pogadanki o kolskim fajansie, obejrzały pokaz na temat technik zdobienia ceramiki, obejrzały eksponaty na wystawie stałej. Następnie przystąpiły do własnoręcznego zdobienia naczyń i innych obiektów z fajansowego biskwitu.

Półkolonie organizowane przez kolskie muzeum są z pewnością okazją do poszerzenia swej wiedzy ale i dobrą zabawą.

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola