Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Drukarka 3D w Liceum Ogólnokształcącym w Kole

Data publikacji: 2014-01-31, Data modyfikacji: 2014-01-31
A A AWydrukDrukuj  
 

LO  Koło od 2 dni posiada w swojej bazie środków  dydaktycznych nowe, nowoczesne i innowacyjne urządzenie jakim jest drukarka 3D. Wykorzystuje ona technikę druku zwaną FDM, polegającą na sadzeniu topionego materiału (FDM ang. fused deposition modeling).

W technologii tej materiał drukujący ( zwykle tworzywo sztuczne) przeciskany jest przez dyszę, nagrzana do temperatury jego topnienia. Dysza kontroluje przepływ materiału i jest przemieszczana automatycznie według instrukcji programu CAD. Podobnie jak w sterolitografi, model wytwarzany jest warstwa po warstwie. Metoda ta została wynaleziona w latach '80 XX wieku, od lat '90 jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod rapid prototyping. Charakteryzuje się dokładnością +- 0,13 mm. Używana jest do tworzenia modeli testowych jak również, dzięki zastosowaniu w miarę wytrzymałych materiałów, do wykonywanie detali użytkowych FDM wykorzystuje się różne typy materiału, różniące się wytrzymałością i temperaturą topnienia: ABS, poliwęglany, polifenylosiarczki i woski. Istnieją również techniki korzystające z materiałów rozpuszczalnych w wodzie.

W liceum urządzenie będzie wykorzystywane do realizacji własnych projektów przez młodzież, nauki programowania i tworzenia modeli trójwymiarowych oraz połączenia informatyki z innymi przedmiotami w postaci ścieżek między przedmiotowych (biologia, chemia, fizyka, geografia)

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

    Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

    Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

    Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola