Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Czwartoklasiści z Powiercia rzymskimi legionistami

Data publikacji: 2014-03-05, Data modyfikacji: 2014-03-05
A A AWydrukDrukuj  
 

Chętnych do obejrzenia wystawy czasowej pt. „Legiony rzymskie” w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych w Kole przybywa, a z zorganizowane grupy szkolne zabiegają, by pobyt młodzieży w instytucji wiązał się z interaktywną lekcją historii przeprowadzoną przez samego prezesa stowarzyszenia Legion X Gemina Equites, Krzysztofa Mazurkiewicza. Znawca starożytnego Rzymu, członek grupy rekonstruującej ten okres udowodnił już wielokrotnie, że potrafi lepiej niż podręczniki szkolne opowiedzieć o dziejach i zaciekawić tą kulturą. Właśnie przekonali się o tym uczniowie klasy IV ze Szkoły Podstawowej w Powierciu.

Wystawa, jaką nadal oglądać można w naszym muzeum, poprzedzona była prelekcją w ramach dnia starożytnego Rzymu w Kole, pierwszej takiej inicjatywy wspólnej stowarzyszenia Legion X i instytucji kultury. Ekspozycja jest rekonstrukcją obozu, pokazuje uzbrojenie żołnierza oraz przedmioty codziennego użytku, jest swoistym unaocznieniem naszych wyobrażeń o starożytnym Rzymie Przedsięwzięcie spotkało się z dużym zainteresowaniem, a jego echa rozniosły się na tyle skutecznie, że dziś wiele klas z miasta i powiatu chce poznać tę wystawę, licząc jednocześnie na wykład przeprowadzony przez fachowca. Właśnie w żywej lekcji historii uczestniczyli czwartoklasiści z Powiercia. Przekaz zrobił na nich wrażenie. Prelegent omówił organizację legionów, opowiedział o najsłynniejszych bitwach stoczonych przez Rzymian i pozwolił „poczuć” siłę oręża. Każdy z uczestników mógł przymierzyć hełm, elementy zbroi, uformować „żółwia”, potrenować szermierkę drewnianym mieczem.

To, co zobaczyli i usłyszeli uczniowie jest uzupełnieniem wiedzy zawartej w podręcznikach szkolnych, a do klasówki z tego okresu są przygotowani na piątkę z plusem. Prezes Legionu X, oraz inni członkowie stowarzyszenia, prowadzą podobne spotkania na szerszą skalę.

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     
    Polecane

    DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

     
    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

    Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

    Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

    Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola