Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Bóg, Honor, Ojczyzna

Data publikacji: 2014-03-03, Data modyfikacji: 2014-03-04
A A AWydrukDrukuj  
 

1 marca w Kole, zainaugurowano Pierwszy Kolski Tydzień Żołnierzy Wyklętych zorganizowany przez Kolską Inicjatywę Patriotyczną, przy współudziale  Urzędu Miejskiego w Kole.

Uroczystość rozpoczęła się przed budynkiem Starostwa Powiatowego o godzinie 17.00. Tutaj wciągnięto flagę narodową na maszt przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, po czym nastąpił apel poległych oraz  przemówienie dra Krzysztofa Witkowskiego, Dyrektora Muzeum o podziemiu niepodległościowym.  – Żołnierze Wyklęci walczyli w  imię wyższej racji stanu i szczytnych ideałów niepodległej Polski, płacąc za nie, często najwyższą cenę. Niepodległość nie jest czymś co dane jest nam raz na zawsze. O niepodległość trzeba dbać, trzeba ją kultywować, również poprzez pamięć o tych dla których niezawisłe państwo polskie było najwyższą wartością. Takimi ludźmi byli Żołnierze Wyklęci – powiedział Krzysztof Witkowski. Następnie zebrani przeszli ulicami miasta na ulicę Grodzką, gdzie w jednym z budynków mieścił się Urząd Bezpieczeństwa. Tutaj przemówił rzecznik Inicjatywy Patriotycznej Przemysław Walerian, który przedstawił postać jednego z Żołnierzy Wyklętych Zygmunta Wawrzyniaka ps. „Sęp”, któremu m.in. poświęcony był wczorajszy marsz. Bardzo ładną oprawę pirotechniczną zapewnili  fani klubu poznańskiego Lecha oraz  grupa rekonstrukcyjna z Konina, którzy delegowali kilku żołnierzy do podniesienia rangi tej uroczystości.

Na cmentarzu wartę honorową pełnili żołnierze, a przybyli mieszkańcy składali kwiaty i zapalali znicze. Na koniec zebrani zaśpiewali pieśń pt. „Ojczyzno ma”.

– Żołnierze Wyklęci to wojsko, które po rozbiciu Armii Krajowej w styczniu 1945 roku rozpoczęło walkę konspiracyjno– antykomunistyczną przeciwko Związkowi Radzieckiemu – mówił Walerian – Przez kilka lat rzekomi bandyci byli zwalczani przez NKWD, PZPR i UB. Niektórzy sędziowie skazywali żołnierzy na karę śmierci, a walczyli przecież o wolną Polskę, a później byli przez nią zwalczani. Do jednych z tych, który dostał karę śmierci należał p. por. Zygmunt Wawrzyniak pseudonim „SĘP”, który spoczywa na Kolskim Cmentarzu Parafialnym. Osobą, którą dba o ten grób jest 88-letnia pani Kazimiera Pawlak, która była świadkiem  procesu w którym skazano Go na śmierć.

W niedzielę w kościele parafialnym pod wezwaniem Krzyża Świętego odbyła się Msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Kazanie do zgromadzonych mieszkańców wygłosił ksiądz Szymon Jastrzębski, który m.in. powiedział: – Pomordowani Żołnierze   Wyklęci  to  patrioci, którzy kierowali się w swoim życiu czynami w którym pierwsze miejsce miał  Bóg, potem Honor i Ojczyzna. Podkreślam, że na pierwszym miejscu ma być Bóg, a wszystko inne będzie na właściwym miejscu. Żołnierzy, którzy walczyli o wolną  Polskę nazywajmy Żołnierzami Niezłomnymi, bo na takie miano zasługują. Módlmy się aby Pan przyjął ich do Królestwa Niebieskiego. Kaznodzieja przypomniał, że przez cały tydzień w domu parafialnym będą wyświetlane filmy dotyczące Żołnierzy Wyklętych. Można też będzie nabyć książkę o tematyce tego Niezłomnego Wojska.

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola