Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Biskup Wiesław Mering w kolskim Klasztorze

Data publikacji: 2013-12-17, Data modyfikacji: 2013-12-17
A A AWydrukDrukuj  
 

15 grudnia 2013 roku wizytę w kolskim Klasztorze złożył Jego Ekscelencja Biskup Włocławski Wiesław Mering. Okazją ku temu było zakończenie remontu elewacji zewnętrznej z malowaniem włącznie całego kościoła jak i części mieszkalnej zakonników.

Prace tynkarskie i malarskie wykonała firma  Handlowo – Usługowa Pana Daniela Bartczaka, która przystąpiła do prac 17 maja 2013 roku, a  zakończyła 15 listopada 2013 roku. Na uroczystą Mszę świętą celebrowaną przez Ordynariusza Ks. Biskupa Meringa mury kościoła zostały wypełnione po brzegi. Na tą okoliczność przybyli zaproszeni  goście, a wśród nich Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek, Burmistrz Mieczysław Drożdżewski, Przewodnicząca Rady Miejskiej Urszula Pękacz, Konserwator Zabytków Wojciech Cieszyński, ojciec prowincjał Jarosław Kania oraz dziekan dekanatu pierwszego Władysław Waszak z Kościelca, ks. kanonik Józef Wronkiewicz  z parafii Podwyższenia Krzyża świętego, ks. prałat Janusz Ogrodowczyk  z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej z Koła i ksiądz z Brudzewa Zbigniew Wróbel.

Przed rozpoczęciem Mszy świętej rys historyczny kolskiego klasztoru przedstawił dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych dr Krzysztof Witkowski.

Kazanie do wiernych wygłosił Ks. Biskup Wiesław Mering.  Nawiązał w nim o miłości Pana Boga do ludzi. – Dla Pana Boga nie ma ludzi lepszych i gorszych, wszyscy są jednakowi – mówił biskup – dla Pana Boga wszystko jest możliwe. Powinniśmy starać się bardziej podobać Panu Bogu niż ludziom.

Po zakończeniu Liturgii małżeństwo Ewa i Cezary Tomczykowie wręczyli Biskupowi bukiet kwiatów. To samo zrobiła młodzież szkolna – oazowa, która uzupełniła swoje podziękowanie śpiewem. Całość uświetnił męski chór klasztorny „Fratres”.

Na zakończenie Pasterz Diecezji Włocławskiej podziękował wszystkim ofiarodawcom, darczyńcą, konserwatorom, murarzom, Ojcu Gwardianowi Oskardowi Jasielskiemu, władzom powiatowym i miejskim. Wszyscy obecni w kościele zostali zaproszeni do refektarza na herbatę, kawę i coś słodkiego. Tam dyskutowano o czasie przeszłym i przyszłym, co jeszcze należy zrobić żeby klasztor był piękny, choć już dzisiaj wygląda jako jeden z najładniejszych w Wielkopolsce. – Jeszcze chcę uruchomić zegar, który ma już 150 lat, a  znajduje się na jednej z  wież  – powiedział ojciec Gwardian.

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola