Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

„73” Wojciecha Golika

Data publikacji: 2014-01-21, Data modyfikacji: 2014-01-21
A A AWydrukDrukuj  
 

W pamięci kolan, zwłaszcza średniego i starszego pokolenia, wciąż żywa jest postać śp. Krystyny Golik, znanej kolskiej lekarki i artystki. Jej biografię poznać można w wydanej przez syna książce zatytułowanej „Siedemdziesiąt trzy”.

Wojciech Ludwik Golik mieszkał w Kole, wraz z rodziną, od początku lat 60-tych. W 1983 r. wyjechał na stałe do USA. Dziś profesor dr Wojciech Golik to przewodniczący Wydziału Matematyki i Informatyki Lindenwood University w St. Charles w stanie Missouri (USA). Znajduje się na tablicy wybitnych powojennych absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Kole, jako wzór dla pobierającej nauki w tej szkole młodzieży. W 2009 r. książka „73” została wydana w USA. Niedawno przekazana w darowiźnie Stowarzyszeniu Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, jest do nabycia w siedzibie organizacji, Muzeum Technik Ceramicznych oraz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole w cenie 15 złotych. Jest też do wypożyczenia w kolskich zasobach bibliotecznych.

Publikacja „siedemdziesiąt trzy” jest jego pierwszą pozycją beletrystyczną, zapisem wspomnień, w których, na wielu z 73. rozdziałów, przewija się zmarła w 73. roku życia matka. To rodzaj hołdu oddanego kobiecie, która przez całe życie spełniała się w „służbie innym”. Jednocześnie opowieść obejmuje wydarzenia od powstania styczniowego po współczesność, ukazując losy polskich rodzin przed i po odzyskaniu niepodległości. Dla nas zapewne najważniejsze będą opisy dawnego Koła i losy pani Golik oraz wspomnienie kilku kolskich rodzin. Z sentymentem powspominajmy bawiącą dzieci za pośrednictwem telewizji kablowej „Babcię Krychę”.

Warto przypomnieć sobie losy mieszkanki naszego miasta, będącej lekarzem laryngologiem z wykształcenia oraz z wyboru artystką, pisarką. Podczas rozmowy w 1998 r. z panem Kazimierzem Kasperkiewiczem pani Krystyna przyznała, że poza pracą zawodową oddaje się edukacji domowej, tworzy rysunki, prace literackie,  m.in. wspomnienia zatytułowane „Dom mego dzieciństwa”, „Zapiski Babci Krychy”, „Kajety Babci Krychy”. Stworzyła cykl programów dla TVK adresowanych do dzieci, podczas których m.in. propagowała czytelnictwo.

UM Koło, Źródło artykułu: www.kolo.pl, Autor zdjęć: UM Koło
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kolski - powiat we wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kole. W skład powiatu wchodzą gminy: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały i Przedecz, obejmując powierzchnię 1011,03 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: rzeka Warta z dopływami (Kiełbaska, Ner, Rgilewka i Warcica), jeziora (Brdowskie, Lubotyńskie i Przedeckie), rezerwat przyrody „Kawęczyńskie Brzęki” oraz rezerwat faunistyczny. Wśród zabytków wymienia się: pałac w Karszewie, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku w gminie Kościelec,  ruiny gotyckie z XIV wieku w Kole, ruiny zamku z XV wieku w gminie Grzegorzew, zespół dworski w Ozorzynie, drewnianą dzwonnicę w Kłodawie, Basztę z 1360 r. w gminie Przedecz, obóz zagłady w Chełmnie n/ Nerem, liczne zabytkowe kościoły oraz muzea ( Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Muzeum Okręgowe w Przedczu czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu z filią w Kościelcu).

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle. Na jego terenie występują złoża węgla brunatnego i soli kamiennej. W powiecie kolskim działają znane w całej Polsce: Zakłady Mięsne „Sokołów”, Sanitec Koło czy kopalnia soli w Kłodawie.

  Przez powiat przebiega autostrada A2, droga krajowa nr 92 oraz linia kolejowa nr 113.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola